Custom Post

Sokakta Hayat Var

2015 Yılı Gençlik Projeleri Destek Programı 1. Çağrı Dönemi Kapsamında sunmuş olduğumuz “SOKAKTA HAYAT VAR” projemiz hibe almaya hak kazanmıştır.
Proje Amacı
Projemizin genel amacı; Ulusal seviyede sosyal dışlanma ile mücadeleyle ilgili olarak somut bir adım atabilmek için Uluslararası işbirliği sayesinde alınacak eğitim ile “Sokak Çalışanı” yetiştirebilmektir.

Özel Hedeflerimiz; Konsorsiyum ortaklarımızın bünyelerinde bulunan toplam 15 alanında uzman eğitmenin çapraz becerilerinin gelişmesine destek olmak, 15 tane “Sokak Çalışanı” yetiştirmek, Türkiye’de sokakta yaşayan/çalışan ve zaman geçiren çocuklarla ilgili olarak en büyük tedbiri almak için alt yapıyı hazırlamaktır.

Sokak Çalışanı Nedir?

Dünya’da ve Türkiye’de sokakta yaşayan/çalışan çocuklar olgusu bir sorun olarak kabul edilmektedir. Bu problem aslında her devirde, her toplumda değişik isimler altında kendini göstermiştir. Her toplum da zamanın gerçeklerine göre bu toplumsal soruna bir çözüm bulmaya çalışmıştır. Zaman zaman görmezden gelmiş zaman zaman oldukça şiddetli polisiye tedbirlerle sonuca ulaşmaya çalışılmıştır. Sorunun psiko-sosyal yanı ihmal edildiği için baskı altına alınan durum büyümüş ve bir çığ etkisi yapacak duruma gelmiştir. Bu alanda yetiştirilecek olan her “Sokak Çalışanı” çığın etkisini azaltacaktır.

Sokakta yaşayan/çalışan çocuklarla ilgili olarak somut bir adım atabilmek için literatür çalışması yapıldığında Avrupa da farklı çalışmalar olduğu görülmüştür. Bu çalışmalarda “Sokak Çalışanı” kavramıyla karşılaşılmıştır. Konuyla ilgili olarak aktif bir küresel ağ kurmaya çalışan Dynamo İnternational web sitesi üzerinden mail gönderilerek iletişime geçilmiştir. Türkiye’de bir karşılığı olmayan bu kavram, sokakta yaşayan/çalışan çocuklara yönelik etkinlikler-çalışmalar düzenleyenler için kullanılmaktadır. Türkiye’de bu alanda eğitim veren bir kurum olmadığı gibi konuyla ilgili hiçbir kurum da bu kavramı  bilmemektedir. Derneğimiz bu kavramın ve meslek alanının bilinilirliğini artırmak için çalışmalar yürütmektedir. Bu kapsamda seminer, konferans ve etkinlikler düzenlenmektedir.

Custom Post detay
  • Haziran 30, 2017
  • #
tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe